genel & tarih vb.

Kendi Çadırınızı Yapmayı Öğrenin

Araziyi Değerlendirin.

Kısa süreli konaklama için dallardan bir sığınağı seçin. Küçük bir ağacı gövdesinden kesip devrilmesine izin verin ve gövdeden sarkan kısmı çatı olarak kullanın. Daha uzun kalışlar için fidan, örtü ve Kızılderili çadırı daha uygun. Uzun süre konaklamayı düşünseniz bile havanın ansızın bozma olasılığıan karşı önce kısa vadeli bir seçenekle başlamak en iyisi.

Fidan Sığınağı.

Bunlar tahmin edilebileceği gibi, körpe ağaçların olduğu yerlere uygun. İki sıra fidan bulup aralarındaki zemini temizleyin, sonra fidanları üst kısımlarından birbirlerine bağlayın. Böylece üstüne örtü örebileceğiniz bir tünel çerçevesi oluşacak. Bunu iki yanından kaya ya da kütükle sağlamlaştırabilirsiniz. Herhangi bir örtü yoksa fidanların dallarını örebilir, sonra da boşlukları eğreltiotuyla, yaprakla ya da toprakla doldurabilirsiniz.

Örtülü Sığınak.

Civarda fidan yoksa örtüden bir sığınak yapabilirsiniz. Bunun için çadır bezi ya da muşamba gibi bir şey gerekiyor ama birden çok şekilde birleştirebilirsiniz. Örneğin iki büyük dalı birbirine ters V oluşturacak biçimde bağlayın, uçlarını sivriltip yere saplayın, sonra bağladığınız noktaya destek için bir çapraz kiriş yerleştirin. Bunun üstüne de örtüyü asın.

Kızıldereli Çadırı.

Kızılderili çadırı için üç ya da daha çok büyük dalı birbirine uç kısımlarından bağlayarak koni biçimli bir iskelet oluşturun. Çatma ve bağlama işlemini iskeleti dikmeden önce yapmalısınız. Şimdi bu iskeletin etrafına dilediğiniz örtüyü asabilir ya da ağaç kabuğu, hayvan postu, yapraklı dallar kullanabilirsiniz.

Son Cephe

Hangi tür sığınağı yaparsanız yapın bir dış duvar işinize yarayacaktır. Bunları yere sapladığınız dalların ya da odunların arasını çamur ya da yaprakla doldurarak kolayca yapabilirsiniz. Hem çadırınızın daha sıcak kalmasını hem de çok değerli olan ateşinizin sönmesini engelleyecektir.

Kısaca

Birçok farklı türden çadırı doğal ve sentetik malzemeleri karıştırarak ya da sadece doğal olanları kullanarak yapabilirsiniz. Sığınağın türü çevreye ve kalacağınız süreye göre değişiyor. Dallardan ya da içi boş dallardan hızlıca yapılan barınaklar kısa konaklamalar için idealdir. Daha kalıcı bir sığınağa ihtiyacınız varsa Kızılderili çadırlarını ya da sundurmaları tercih edebilirsiniz. İşin sırrı, yerel yer şekillerini ve bitkileri kendi lehinize kullanmakta.

 

Express Your Reaction
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Benzer Yazılar
genel & tarih vb.

Universal Declaration Of Animal Rights

genel & tarih vb.

Hayvan hakları bildirgesi.

genel & tarih vb.

recaptcha para kazandıran alternatifi hcaptcha nedir?

genel & tarih vb.

stremio ile netflix disney plus hulu amazon prime ücretsiz dizi ve filmler

yazılarıma abone olmak ister misin?

Bir yanıt yazın