genel & tarih vb.

Hachiko’nun hikayesi!

10 Yıl Boyunca Sahibini Tren İstasyonunun Kapısında Bekleyen Köpek Hachiko

Hayvansever olun ya da olmayın, bu hikaye onlara çok daha farklı bakmanıza neden olacak ve sizi biraz da üzecek…

Hachiko daha küçücük bir köpek yavrusuyken 1924 yılında Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesabura Ueno ile karşılaştı. Hachiko, safkan Akita cinsi beyaz bir köpekti. Profesör Ueno, yavru köpeğin kaybolmuş olabileceğini düşünerek sahibini aramaya başladı ancak Hachiko aslında ona dost olmaya gelmişti. Bu dostlukları sadece 1 yıl sürdü ama filmlere konu olacak, dünyanın konuşacağı bir hikayeleri oldu.

Profesör Ueno, her sabah üniversiteye gitmek için evden çıkıp tren istasyonuna gidiyordu, tabi küçük Hachiko da peşinden. Tren istasyonu kapısına kadar sahibini uğurladıktan sonra eve geri dönüyordu. Kısa bir süre sonra Profesör Ueno’yu çok şaşırtacak ve mutlu edecek bir şey oldu. Bir gün iş dönüşünde tren istasyonundan çıktığı anda karşısında sadık dostu Hachiko’yu gördü. Hachiko, profesörün geleceği saati hesaplayarak ona almaya gitmişti. Ondan sonra tam bir yıl boyunca her sabah profesörü tren istasyonuna geçirip akşam da aynı saatte karşılamaya gitti.

Bir sabah Hachiko yine sahibini işe gönderdikten sonra akşam iş çıkış saatinde almaya gitti. Aynı saatte tren istasyonunun kapısındaydı, yolcular girdi çıktı, aradan saatler geçti, Hachiko’nun gözleri tren istasyonunun kapısındaydı ama profesör kapıdan çıkmadı. Hachiko tren istasyonunun kapısında tüm gece bekledi. Sonraki günlerde, haftalarda ve aylarda da. Bu bekleyiş tam on yıl sürdü.

İstasyon çevresindeki insanlar artık vefalı dost Hachiko’yu çok iyi tanıyorlardı, ona yemek getirmeye başladılar ve hatta sahiplenmek isteyenler bile oldu. Ama Hachiko yılmadan sahibini bekliyordu. Tabi Hachiko’ya profesörün o gün kalp krizi geçirdiğini ve öldüğünü anlatmanın bir yolu yoktu.

12 yaşındayken Hachiko tren istasyonu kapısında öldü. İstasyon çevresindeki insanlar onun için bir cenaze töreni düzenlediler.

Bununla da kalmayıp bir de Shibuya istasyonunun kapısına heykelini diktiler. Savaş zamanı zarar gören heykelin yerine yenisini yaptılar.

Vücudundan geriye kalanlar da içi doldurularak 1935 yılından itibaren Tokyo Ulusal Bilimler Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

2015 yılında ise Hachiko ve Profesör Ueno anısına Tokyo Üniversitesi’nin kampüsünde içimizi ısıtan bu heykel dikildi.

Hachiko’nun gerçek hikayesini anlatan 1987 yılı yapımı bir Japon filmi bir de Richard Gere’ın oynadığı Amerikan yapımı bir film var.

Express Your Reaction
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Benzer Yazılar
genel & tarih vb.

Universal Declaration Of Animal Rights

genel & tarih vb.

Hayvan hakları bildirgesi.

genel & tarih vb.

recaptcha para kazandıran alternatifi hcaptcha nedir?

genel & tarih vb.

stremio ile netflix disney plus hulu amazon prime ücretsiz dizi ve filmler

yazılarıma abone olmak ister misin?

Bir yanıt yazın