bilim & teknoloji

Engelliler İçin Oyun Konsolu

Engelliler İçin Oyun Konsolu

Microsoft Xbox One oyun konsolunun engelliler tarafından da rahatça kullanılabilmesi için yeni bir araç geliştirdi. Xbox’ta oyun oynamak için kullanılan mevcut oyun konsolları, oyunun türüne göre değişik el ve parmak koordinasyonlarını gerektiriyor. Hâl böyle olunca, özellikle el ve parmak gibi uzuvlarını kullanamayan engellilerin oyun oynaması zorlaşıyor.

Microsoft Adaptif Kontrol Aparatı adını verdiği aygıtla engellilerin işini epey kolaylaştırmış. Daha geniş buton alanına sahip olan bu aygıt, tasarımı sayesinde çok daha rahat kullanılabiliyor. Üstelik sahip olduğu 19 3.5. mm elektronik giriş portu sayesinde engelliliğin durumuna göre farklı aparatlar bu cihaza takılabilir.

Örneğin, ayaklarını kullanmak isteyen bir oyuncu pedal ekipmanı bağlayarak oyun oynayabilir.
Engellilerin başkalarına muhtaç olmadan hayatını devam ettirebilmesi ve insanlarla sosyalleşebilmesi açısından son derece önemli olan bu proje, 100 dolarlık fiyat etiketiyle birçok kişinin satın alabileceği bir ürün.
Diğer taraftan Google duyma güçlüğü çekenlerin kullanımı için iki yeni uygulama geliştirdi. Live Transcribe adındaki uygulama telefonun mikrofonunu kullanarak konuşulanları anında metne çeviriyor. Böylece kişilerin tam olarak duyamadıkları sözcükleri anlamaları kolaylaşıyor. Google Play’de Canlı Altyazı adıyla denemeye açık olan uygulama, Türkçe dâhil 70 dili destekliyor.

Uygulamanın önümüzdeki günlerde herkesin kullanımına açılması hedefleniyor. Son derece basit ve başarılı olan uygulamayı denemenizi tavsiye ederiz. Google’ın Sound Amplifier adındaki diğer uygulaması ise etraftaki konuşmaların sesini yükseltiyor. Bunu yaparken de diğer gürültüleri filtreliyor.

Böylece tam olarak duyamadığınız konuşmaları kulaklık yardımıyla anlamanız kolaylaşıyor. Bu uygulamayı Android 9 ve üzeri işletim sistemine sahip telefonlar için Google Play’den Ses Yükseltici adıyla arayarak bulabilirsiniz. Dileriz engellilerin yaşamını kolaylaştıran benzer ürünler daha da çoğalır.

Express Your Reaction
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Benzer Yazılar
bilim & teknoloji

Yerli Otomobil Üretimi ve Yenilikçilik

bilim & teknoloji

Teknolojik gelişmeler topyekün kalkınmaya darbe mi vuruyor?

bilim & teknoloji

Ekzosferde Nükleer Bomba Patlatsak Dünya'yı Yörüngesinden Çıkarabilir miyiz?

bilim & teknoloji

Hayvanlarda Aksan Farklılıkları Var mı?

yazılarıma abone olmak ister misin?

Bir yanıt yazın